
I forbindelse med fotball-VM for herrer 11. juni – 19. juli 2026, har det blitt foreslått en midlertidig endring av alkoholloven. Forslaget går ut på å endre maksimaltid for skjenking av alkohol under 22 volumprosent, noe som vil gjøre det mulig å servere alkohol på utesteder mens fotballkampene pågår.
Lokal forskrift må endres
Forslaget om å endre loven midlertidig er sendt på høring. Dersom Stortinget vedtar lovendringen, må også den lokale forskriften om skjenketider endres for at utvidede skjenketider skal bli tillatt i Tønsberg.
Kommunestyret vedtok i sitt møte 8. april å sende forslaget om en midlertid ending av kommunens lokale forskrift ut på høring.
Kommunestyret skal fatte endelig vedtak i saken 6. mai.
Alternative løsninger
Kommunedirektøren anbefalte en midlertidig endring av lokal forskrift, men at kun skjenkesteder som viser direktesendte kamper skal kunne få utvidet skjenketid – og kun for stedets gjester innendørs.
Da saken var oppe til behandling i kommunestyret 8. april, vedtok flertallet å sende på høring et forslag om å tillate utvidede skjenketider både innendørs og utendørs.
Alternative løsninger i saken var å si ja til utvidet åpningstid uten å tillate utvidet skjenketid, eller å si nei til å endre forskriften, og dermed ikke tillate utvidede åpnings- og skjenketider.
Les den politiske saken i Tønsberg kommunestyre her.
Les mer om regjeringens lovforslag her.
Si din mening
Delta i høringen ved å fylle ut skjemaet under senest 24. april.