Gleder seg til det bugner av frukt og bær i sansehagene

På Eik sykehjem og Re helsehus er de i full gang med å planlegge for sansehage og forkultiverer bær, urter og spiselige blomster. Selv om det ikke bugner helt enda, har sansehagene allerede vært til glede for beboere og barnehager. 

Bilde av Grethe, Carina og Charlotte i sansehagen på Eik - Klikk for stort bildeF.v: Grethe Målfrid Skårli, Carina Dilek Dahl og Charlotte Torvik i sansehagen på Eik sykehjem.

– Vi har allerede satt poteter i jorda, forteller Carina Dilek Dahl, ernæringskokk og prosjektleder for sansehagen på Eik. 

Bilde av potetspirer - Klikk for stort bildePotetene er satt i jorda.

Hun forteller at flere av beboerne ved Eik sykehjem var med på potetsetting og såing.

– Det var interessant å se at de eldre hadde kunnskap om dette fra før. De hadde det «i fingrene» og kunne lære oss hvordan vi skulle gjøre det. Det fremkalte tydelig både minner og gleder, forteller hun.  

– Mye av «fra jord til bord»-kunnskapen har nok forsvunnet litt, men ved å ha en sansehage her på Eik sykehjem håper vi å kunne bidra med å få noe av denne kunnskapen og tankegangen tilbake igjen, sier Dilek Dahl og fortsetter: 

– Vi ønsker å skape matglede og vise at mye mat kan være kortreist.

Generasjonsmøter

Både sansehagen på Eik og sansehage på Re har fått støtte fra Økologisk Norge til å starte prosjektet. Økologisk Norge har fått midler fra DNB Sparebankstiftelsen til å støtte sansehager på alders- og sykehjem. Fire sykehjem fikk støtte, og to av disse ligger altså i Re og på Eik. 

Bilde av området der sansehagen skal være - Klikk for stort bildeEtterhvert vil det bugne av spiselige blomster, urter og bær i sansehagen på Eik sykehjem.

– Jeg tror mye av grunnen til at Re Helsehus fikk støtte var at vi allerede oppfyller noen av målene for en sansehage, mener Charlotte Torvik, tjenesteleder for dagsenteret ved Re Helsehus.

– Vi har allerede mange som er frivillige hos oss som ønsker å være med og bidra i sansehagen, forteller hun. 

– I tillegg så har dagsenteret hos oss drevet med dyrking og drivhus tidligere, forteller Torvik.  

Ifølge nettsidene til Økologisk Norge skal sansehagene i prosjektet «sansehage for en bedre folkehelse» bidra til blant annet generasjonsmøter.

Les mer om sansehage for bedre folkehelse på Økologisk Norge sine nettsider.

Torvik forteller at det er mange barn og unge som allerede er med og bidrar til generasjonsmøter på Re Helsehus. 

– Besøk av barn og unge ser vi har positiv effekt på våre pasienter og bebeoere, sier hun. 

Også på Eik sykehjem ønsker de å legge til rette for generasjonsmøter i sansehagen.

Bilde av tomatspirer - Klikk for stort bildeTomatplantene spirer i drivhuset.

– Vi har invitert inn Mortenåsen barnehage til sansehagen, forteller Grethe Målfrid Skåli. Hun er ansatt på dagsenteret ved Eik sykehjem, er frivilligkontakt og har fått ansvar for å drifte sansehagen på Eik.

– Barna har plantet solsikkefrø, og nå venter de bare på å plante de ut i hagen når vi har fått flere plantekasser på plass, forteller hun. 

– Ønsket vårt er at både barnehagebarna, frivillige og beboere som ønsker kan bidra i sansehagen, både med såing, utplanting og å smake på vekster, forteller hun. 

Mange muligheter

Dilek Dahl forteller at det er en del som gjenstår enda for å få sansehagen slik de ønsker. 

– Området vi har fått tildelt her på Eik sykehjem har et stort potensial, sier hun. 

– Nå fremover skal vi fokusere mer på det visuelle i form av blant annet sittemøbler og spiselige blomster. I tillegg har vi et ønske om at barnehagen kan lage insektshotell til hagen og at de kan få være med å lage kompost og lære om at dette etter hvert blir til næringsrik jord, sier hun og forteller videre om mulighetene med sansehagen:

– Personlig har jeg en drøm å legge til rette for kortreist, økologisk mat med sanserike opplevelser for beboerne og barna fra barnehagen. Vi kan for eksempel servere hjemmelaget jordbæris og smoothie til barna i barnehagen, eller vise hvordan grønnsaker kan tilberedes og serveres i ulike konsistenser. 

Bilde av oregano - Klikk for stort bildeBarn og beboere kan snart smake på oreganoen som spirer for fult.

– Jeg ser frem til å smaksette limonade med selvdyrkede urter og bær, og la både beboere og barnehagebarna smake, sier hun.

– Eller at kokkene her på Eik kan gå ut i hagen å plukke selvdyrket gressløk til eggerøra. 

Charlotte Torvik er enig i at sansehagen har mange muligheter. 

– Tenk så gøy å kunne arrangere høstfest og servere gresskarsuppe i hagen laget av selvdyrkete gresskar, sier hun. 

– Eller å servere solbærsaft av egne solbær til lørdagsgrøten, avslutter hun. 

 

  • Hva er sansehage for bedre folkehelse?

    Kilde: okologisknorge.no

    • Sansehager for bedre folkehelse er et pilotprosjekt finansiert av DNB Sparebankstiftelsen.
       
    • Prosjektet har som mål å spre inspirasjon og fellesskap på tvers av aldersgrupper, og samtidig gi næring til både kropp og sjel!
       
    • Gjennom prosjektet ønsker Økologisk Norge å:
      • Styrke båndene mellom generasjoner. 
      • Bidra til bedre mental og fysisk helse gjennom nærkontakt med naturen. 
      • Øke bevissthet om bærekraftig matproduksjon og forbruk.
         
    • Sansehagene skal være til glede for eldre, for barnehager og de yngste og oppfordre til generasjonsmøter.  
       
    • En viktig del av prosjektet er å involvere kjøkkenpersonalet på sykehjemmene. I samarbeid med Matvalget, får personalet inspirasjon og veiledning til å lage smakfulle, økologiske måltider basert på råvarer fra hagen og nærområdet. Resultatet blir sunnere, mer bærekraftig mat – rett fra hagen til tallerkenen!