Mindre sommerstengt i barnehage og SFO

Fra og med 2026 vil de kommunale barnehagene og SFO-tilbudene i Tønsberg bare holdes stengt i tre uker på sommeren. Til gjengjeld vil de holdes stengt i romjul og påske.

Bilde av to blide barnehagebarn - Klikk for stort bilde

 

Dette ble vedtatt i gårsdagens kommunestyremøte. 

Kommunedirektøren innstilte på at dagens ordning med fire ukers sommerstengte barnehager og SFO skulle opprettholdes, men flertallet i kommunestyret ønsket å redusere til tre uker for å sikre barnefamilier mer fleksibilitet.

Sommeren 2026 vil barnehager og SFO holdes stengt i uke 28, 29 og 30, men foreldrene vil merke den vedtatte endringen første gang allerede påsken 2026. Da er barnehagene og SFO stengt for første gang. 

Ordningen skal evalueres etter ett år.

Kun Vivestad barnehage får forlenget åpningstid

Kommunestyret fattet også et enstemmig vedtak om en annen endring i vedtekten som regulerer åpningstiden i barnehagene.

Barnehagene har åpningstid mandag-fredag fra kl. 07.15 til 16.30, men siden 2021 har barnehagene selv hatt mulighet til å vedta inntil 30 minutter forlenget åpningstid etter vedtak i samarbeidsutvalget. 

Kommunestyret fjerner nå denne muligheten, men innfører et unntak for Vivestad barnehage. Vivestad barnehage er den eneste barnehagen som har benyttet seg av muligheten til forlenget åpningstid.