Fredag 4. april la Samferdselsdepartementet fram forslag til Bypakke Tønsberg-regionen. Etter at saken har vært i statsråd, går saken til transportkomiteen som lager innstilling. Innstillingen fra transportkomiteen blir sendt til votering i Stortinget.
Stortinget skal etter planen ferdigbehandle finansieringen av Bypakke Tønsberg-regionen og ny fastlandsforbindelse før sommeren.
Ordfører Frank Pedersen– Dette har vært en ekstremt lang reise, og med behandlingen i Stortinget kan vi endelig komme videre. Det har stor betydning for oss, for sikkerhet og beredskap og for videre utvikling av Tønsberg som by, sier ordfører Frank Pedersen.
– Siden det er valgår i år, er det viktig å få behandlet proposisjonen før sommeren, legger han til. – Hvis ikke må vi antakelig vente til godt ut i 2026.
Bred, lokal enighet
– Vi opplever at Stortinget er opptatt av hva man ønsker lokalt i slike saker, og Bypakke Tønsberg-regionen har bred lokal tilslutning. Det er bred politisk enighet om denne saken i begge de to kommunene og i fylkeskommunen. Det ville overraske meg stort om dette ikke følges opp i Stortinget, sier fylkesordfører Anne Strømøy. – Meg bekjent er ikke saker av denne typen stoppet i Stortinget før.
Hva er bypakka?
– Bypakken gir en ny og tryggere fastlandsforbindelse til Færder. Sammen med flere andre store og mindre prosjekter åpner dette for bedre framkommelighet og en grønn byutvikling i Tønsberg-regionen, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Bypakke Tønsberg-regionens oppgave er å bygge et helhetlig transportsystem for regionen. Det skal bygges et miljøvennlig, robust og effektivt veisystem. Prosjektet samler en rekke delprosjekter for gangvei, sykkelsti og kollektivløsninger. Det er også et byutviklings- og næringsutviklingsprosjekt. Bypakka har et nullvekstmål.
Prosjektet er et samarbeid mellom Tønsberg kommune, Færder kommune og Vestfold fylkeskommune.
Les regjeringens pressemelding her