Kommuneplanlegger Magnus Campbell, ordfører Frank Pedersen og næringssjef Charlotte Svensen.– Jeg vil si hjertelig velkommen til alle som har valgt å flytte til Tønsberg, sier ordfører Frank Pedersen.
Tønsberg fortsetter å vokse, og tall fra SSB viser at kommunen hadde 60 129 innbyggere per 1. oktober.
– Det er positivt at mange ønsker å bosette seg i kommunen vår. Det viser at vi er attraktive og har et godt omdømme, og det gir grunn til optimisme for tiden fremover. I tillegg har befolkningsveksten betydning for kommunens økonomi, sier Frank Pedersen.
Siden år 2000 har befolkningen i kommunen (Re + Tønsberg) vokst økt med 35 prosent, mens den samlede veksten i Norge har vært 25,2 prosent.
– God utvikling
Charlotte Svensen, Frank Pedersen og Magnus CampbellDet nærmer seg seks år siden sammenslåingen av Re og Tønsberg kommuner. Da den nye kommunen så dagens lys 1. januar 2020, hadde den 56 293 innbyggere.
– Det betyr at vi har blitt 3 836 flere innbyggere i løpet av de årene vi har vært én kommune. Det er en god vekst, sier Pedersen.
Siden 1. januar 2020 har 20 443 personer som flyttet til Tønsberg fra andre kommuner i landet. I samme periode var det 18 526 personer som valgte å flytte ut.
– Den gir en netto innenlands innflytting på 1 917 personer. I samme periode ser vi også at vi hadde et fødselsoverskudd på 374 personer. Selv om vi står overfor demografiske endringer som vil gi oss noen utfordringer, så er dette veldig oppløftende tall, sier ordføreren.
– Viser at vi er attraktive
Også næringssjef Charlotte Svensen er fornøyd med at kommunen nå runder 60 000 innbyggere.
– Vi snakker ofte om de tre B-ene, som står for Bo, Bedrift og Besøk. Det betyr at vi skal jobbe for at Tønsberg skal være en attraktiv kommune å bo i, en attraktiv kommune å drive bedrift i, og en attraktiv kommune å besøke. Tallene viser veldig tydelig at vi er en attraktiv kommune å bo i, og Tønsberg har høyest befolkningsvekst blant de kommunene vi pleier å sammenligne oss med, sier Svensen.
Flest fra Oslo
Innbyggere per 1. oktober 2025
60 129
Antall eneboliger
13 285
Antall leiligheter
5 828
Antall hytter
485
Beboere per husholdning
2,06
Pendler ut av kommunen (2024)
12 617
Pendler inn til kommunen (2024)
16 204
Kilde: SSB
Kommuneplanlegger Magnus Campbell har sett nærmere på tallene for inn- og utflytting for Tønsberg kommune. Han kan fortelle at fire kommuner dominerer flyttebevegelsene inn og ut av Tønsberg.
– Færder, Oslo, Sandefjord og Horten stod for 50 prosent av bevegelsene inn og ut av Tønsberg i 2024, og det er faktisk Færder vi utveksler flest innbyggere med. Normalt for kommuner på Østlandet vil det være Oslo, men Tønsberg og Færder er så tett knyttet sammen at det ikke er spesielt overraskende at det er Færder som er helt på topp, sier han.
Det er likevel Oslo som har bidratt med flest nye innbyggere til Tønsberg kommune, når vi trekker fra antall innbyggere som har gått motsatt vei.
– For 2024 ser vi en netto utflytting til Færder på to personer, mens vi ser en netto innflytting fra Oslo på 69 personer, sier Campbell.
Kaldnes har vokst mest
Campbell har også sett på befolkningsutviklingen i de ulike delene av kommunen. Fra januar 2020 til utgangen av 2024 er det Kaldnes som har vokst mest.
– Hvilke områder som vokser mest, har selvfølgelig sammenheng med hvor det har blitt gjennomført størst boligutbygginger. I løpet av de fem første årene av den nye kommunens levetid, vokste Kaldnes med 602 innbyggere. Skjeggestadåsen ligger på andreplass med 310 innbyggere, og Sandeåsen på tredje med 213 innbyggere, sier han.