
Tina Nordbotten Olsen– Dette er tredje året vi kjører prosjektet «Lekende lett skolestart», og alle 1. og 2. klassingene kommer til å møte på masse lek i skolen også dette året, sier Tina Nordbotten Olsen. Hun er psykologspesialist og prosjektleder for «Lekende lett skolestart» i Tønsberg kommune.
I «Lekende lett skolestart» legges det opp til at halvparten av undervisningstiden, 9 av 18 timer i uken, skal være fylt med lek.
– Lek er noe barna kjenner til fra barnehagen, og ved å ha mye lek i skolen, sikrer vi en smidig overgang fra barnehage til skole, forteller hun videre.
Får kjenne på egne grenser
Mathea Elisabeth GretteMathea Elisabeth Grette er lektor ved Byskogen skole. Hun hadde 1. klasse fjor og starter med 1. klasse igjen i år, og forteller at via lek får barna øve seg på sosiale ferdigheter.
– I den fysisk leken får barna kjenne på hvor grensene går. «Hvor høyt tørr jeg å klatre?», «Når er det nok herjing for meg?», sier Grette. Hun forteller at barna lærer å bruke språket til å sette ord på sien egne grenser.
– Barna lærer at de må være konkrete. Ikke bare si «stopp» når det ble for mye herjing, men si tydelig hva en medelev skal stoppe å gjøre.
Grette sier at de voksne på skolen prøver å unngå å si «vær forsiktig» når barna utfordrer seg fysisk, men heller spør «har du kontroll?».
– Dersom de sier at de ikke har kontroll, så griper vi selvsagt inn, sier hun.
Vennskap dannes gjennom lek
Mange foreldre og foresatte er nok spente på hvordan barna vil trives på skolen, og om de får venner.
– Vi ser at via lek så dannes nye vennskap. Barn deler felles erfaringer i leken, og på den måten oppstår gode vennskap som er viktig for trivselen på skolen, sier Nordbotten Olsen. Grette er enig.
– De som starter på skolen møter mange nye, og det å leke sammen er den beste måten å bli kjent på, sier hun.
Øver på å løse konflikter selv
På skolen er det færre voksne enn i barnehagen, og noen er kanskje bekymret for om barna blir sett av de voksne.
– Vi sier til de voksne i skolen at de ikke skal gripe inn i en konflikt med mindre de må. Derfor vil kanskje barnet ditt komme hjem og si at ingen voksne hjalp til, men ved å lære barna å løse konflikter selv, så bli de rustet til å stå i ubehag senere i livet, sier Nordbotten Olsen.
– Det er ofte vi voksne som er bekymra for om barna klarer å løse opp i konflikter selv, sier Grette.
– Men vår erfaring er at dersom barna får den tiden de trenger, så lærer de seg å inngå kompromiss og finne gode løsninger, sier hun.
Skrubbsår og blåmerker
Nordbotten Olsen ønsker å forberede foreldrene på at barna kan komme hjem med både skrubbsår og blåmerker.
– Skrubbsår og blåmerker er naturlig å få i lek. Det er et tegn på at barnet har fått lekt og utfolde seg, og kanskje til og med lært noe nytt og fått nye fysiske ferdigheter, avslutter hun.
Her finner dere oversikt over når de ulike skolene starter opp mandag 17. august:
Oppstart 1. klasse
- Barkåker skole kl. 09.00
- Byskogen skole kl. 09.00
- Eik skole kl. 09.00
- Husvik skole kl. 09.00
- Kirkevoll skole kl. 09.00
- Presterød skole kl. 09.00
- Ramnes skole kl. 10.00
- Ringshaug skole kl. 10.00
- Røråstoppen skole kl. 08.50
- Sandeåsen skole kl. 09.00
- Sem skole kl. 09.30
- Solerød skole kl. 08.45
- Træleborg skole kl. 09.00
- Vear skole kl. 09.15
- Volden skole kl. 09.30
Oppstart 2.- 7. klasse
- Barkåker skole kl. 08.30
- Byskogen skole kl. 08.30
- Eik skole kl. 08.30
- Husvik skole kl. 08.30
- Kirkevoll skole kl. 08.30
- Presterød skole kl. 08:15
- Ramnes skole kl. 08.50
- Ringshaug skole kl. 08.30
- Røråstoppen skole kl. 08.50
- Sandeåsen skole kl. 09.00
- Sem skole kl. 08.30
- Solerød skole kl. 08.45
- Træleborg skole kl. 08:30
- Vear skole kl. 08.30
- Volden skole kl. 09.00
Oppstart 8.- 10. klasse
- Byskogen ungdomsskole kl. 08:30
- Kongseik ungdomsskole, 8. klasse kl. 08.30, 9. klasse og 10. klasse kl. 09.30
- Presterød ungdomsskole, 8. klasse kl. 08.25, 9. klasse kl. 09.00, 10. klasse kl. 10.00
- Revetal ungdomsskole kl. 08.50
- Ringshaug ungdomsskole kl. 08.30
- Vear ungdomsskole kl. 08.30
Byskogen skole, forsterket avdeling kl 08.30