Vil ha innspill til organisering av kommunen

– Vi må finne ut hvordan vi bør rigge oss for fremtiden, sier kommunedirektør Mette Vikan Andersen. Kommunen er i gang med en helthetlig organisasjonsgjennomgang, og ber nå om innspill fra næringsliv og frivillighet.

Ida Johre, Mette Vikan Andersen og Charlotte Svensen.

– Kommunen har et stort og sammensatt samfunnsoppdrag, og da er viktig at vi er hensiktsmessig organisert. Vi må ha en struktur som både legger til rette for innovasjon, tverrfaglig samarbeid og god samhandling med eksterne aktører, sier kommunedirektør Mette Vikan Andersen.

Hun har satt i gang en prosess for å finne ut hva som fungerer godt med dagens organisering av kommunen, hva som er de største utfordringene, og hva som kan være gode løsninger for fremtiden. Nå ønsker hun innspill fra næringsliv, organisasjoner, lag og foreninger, og inviterer til to dialogmøter i mars.

– Vi inviterer til ett møte med lokalt næringsliv, og ett møte med organisasjoner, lag og foreninger. Det er viktig for oss å få informasjon om hvordan ulike samarbeidspartnere opplever kommunen i dag, og samtidig ønsker vi innspill til hvordan vi kan rigge oss best mulig for årene som kommer, sier Vikan Andersen.

Inviterer bedrifter og organisasjoner

Kommunen er avhengig av samarbeid med både næringsliv og frivillighet for å løse samfunnsoppdraget. Næringssjef Charlotte Svensen håper lokale næringslivsaktører vil ta imot invitasjonen og delta på dialogmøtet.

– Kommunen er næringslivet er avhengig av hverandre. Nå håper vi at næringslivet vil hjelpe oss med å identifisere grep som kan bidra til en enklere, mer samordnet og fremtidsrettet kommuneorganisering. Vi vil finne ut hvordan vi kan skape enda bedre rammer for næringslivet i kommunen, og ønsker spesielt innspill som handler om kontaktflater og samhandling, sier Svensen.

Ida Charlotte Johre, virksomhetsleder for kultur og idrett, håper at også frivilligheten vil delta og gi sine innspill.

– Vi er helt avhengige av frivilligheten når vi skal utvikle lokalsamfunnet vårt videre. Ulike organisasjoner, lag og foreninger bidrar til aktivitet og inkludering, og er for eksempel helt avgjørende i kampen mot utenforskap, sier Johre.

– Verden har endret seg

Det er seks år siden Re og Tønsberg ble slått sammen til én kommune. I løpet av disse årene har det skjedd store endringer i samfunnet.

– Verden ser litt annerledes ut enn den gjorde, og kommunene skal løse flere og mer komplekse oppgaver med mindre ressurser enn før. Det er utfordrende, og det krever at vi tenker nytt og jobber på nye måter, sier Vikan Andersen.

Også kommunen har endret seg i løpet seg av de siste seks årene. Men selv om det har blitt gjort flere justeringer i organisasjonskartet, er det ikke gjennomført en helhetlig organisasjonsgjennomgang.

– Kommunen er jo i kontinuerlig endring, men vi ser behovet for en helhetlig gjennomgang av både organisering og måter å løse samfunnsoppdraget på. Dette skulle vi i utgangspunktet ha gjort for flere år siden, men både pandemien og den økonomiske situasjonen har ført til at dette har blitt utsatt. Nå er vi i gang, og ny organisering skal være på plass fra 1. januar 2027, sier Vikan Andersen.

Kommunedirektørens ledergruppe, hovedverneombudet og fire hovedtillitsvalgte utgjør styringsgruppa for prosjektet, mens kommunalsjef Birgitte Tørnby leder arbeidsgruppa som har ansvar for gjennomføringen av prosjektet.

Møte for næringslivet

Tid og sted
Mandag 24. mars 
kl. 08.30-10.00
Friends (Storgaten 30-32)

Påmelding
Påmelding innen 20. mars
Meld deg på her.

 

Møte for lag, foreninger og frivillighet

Tid og sted
Tirsdag 24. mars
kl. 18.00-19.40
Kulturhavna

Påmelding
Gi beskjed om du kommer og hvem du representerer innen 19. mars.
Påmelding sendes på e-post til Ida Charlotte Johre