Husk søknadsfristen for barnehageplass 1. mars

Har du barn som skal begynne i barnehage? Søknadsfristen for hovedopptaket i 2026 er 1. mars.

Bilde av to blide barnehagebarn - Klikk for stort bilde

 

For å ha rett til barnehageplass fra høsten 2026, må du søke mellom 1. januar og 1. mars 2026.
Du kan også søke om barnehageplass resten av året, men da er det restplasser som gjelder. Hvis det er ledige plasser etter hovedopptaket, tildeles disse fortløpende (supplerende opptak)
 

Slik søker du

Du søker barnehageplass digitalt, se link under. 

Søk om barnehageplass (innlogging med ID-porten)
 

Svar på søknaden

Vi sender svar på søknaden til din digitale postkasse i løpet av april. Husk å sjekke at du har tilgang til din digitale postkasse og at kontaktinformasjonen din er oppdatert.
 

Når har barnet rett til barnehageplass?

  • Barn som fyller ett år i august, har rett på barnehageplass fra august.
  • Barn som fyller ett år i september, oktober eller november, har rett til plass i barnehage fra den måneden barnet fyller ett år.
  • Barn som fyller ett år i desember, har rett til plass i barnehage fra august året etter. Hvis det er ledige plasser, kan barn født i desember likevel få plass tidligere.

I kommunale barnehager starter barnet den måneden det fyller ett år.  
 

Hvis du ikke får plass i ønsket barnehage

Vi forsøker å gi plass i de barnehagene du har søkt på. Noen ganger er det flere søkere enn plasser. Da kan du få tilbud om plass i en annen barnehage i kommunen.
 

Viktig informasjon om Fon barnehage

Fon barnehage vurderes for nedleggelse. Det betyr at barnehagen kanskje ikke er tilgjengelig fra 1. august 2026. Vi anbefaler at du legger inn flere alternativer når du søker.
 

Søk om barnehageplass (innlogging med ID-porten)
 

Les mer om barnehageopptak